Rybky Garra Rufa

garra_ruffa_brno.jpg Koupel v bazénku s rybkami Garra Rufa

Rybky Garra Rufa bezbolestně obrušují kůži a zbavují ji nadbytečných a odumřelých kožních buněk, čímž zabraňují vzniku kožní infekce, která je příčinou kožních onemocnění a následného viditelného poškození kůže. Tento netradiční způsob peelingu podporuje krevní oběh v těle a stimuluje reflexní body… Ústní dutina rybek navíc obsahuje enzym ditranol, který je během obrušování kůže vypouštěn přímo do malých ranek a ty jsou tak okamžitě desinfikovány. Enzym zároveň podporuje hojení a obnovení vrchní vrstvy kůže.

Původ rybek Garra Rufa

Kaprovité rybičky Garra Rufa obtusa z rodu Ciprinidae pocházejí z termálních pramenů v tureckém Anatolu poblíž města Kangal. Dokáží přežívat ve vodě teplé až 36°C. Teplé prameny odedávna lákaly ke koupelím a vzhledem k tomu, že v termálních jezírkách nebylo moc potravy pro tyto rybky, našly si člověka a jeho odumřelou kůži jako jeden z přirozených zdrojů potravy. Místní obyvatelé si následně povšimli blahodárného vlivu koupelí na různé kožní neduhy včetně lupénky. Bylo zjištěno, že rybky vylučují z tlamiček jemně kyselý sekret s hojivými účinky, který vyčistí – desinfikuje miniaturní – okem neviditelné ranky, které netradičním peelingem vznikají. Jde o enzym ditranol.

Využití Garra Rufa

Enzym má krom hojivých ůčinků schopnost podporovat i obnovení epidermis – vrchní vrstvy kůže. Rybky instinktivně vyhledávají nemocné nebo odumřelé části pokožky. Jsou totiž měkčí, dokážou ji tak lehce“odmést“ štětinkami, které mají v tlamičkách namísto zubů. Najdou na těle postižené místo a shromáždí se okolo něho. Když ho očistí, zůstane po něm jen bílý flíček. Za krátký čas se však zacelí. Jde tedy o přírodní, absolutně bezbolestný peeling. Na základě těchto poznatků posléze byly založeny pověstné horské lázně na léčbu kožních chorob a léčba rybičkami byla nazvána ichtyoterapie. Jsou známy pozitivní účinky rybek na: A zároveň jde o: Obecně rybky zabraňují vzniku kožní infekce, která je příčinou kožních onemocnění a následného viditelného poškození kůže. To vše odstraněním nadbytečných, zrohovatělých a nefunkčních buněk v součinnosti s hojivým enzymem - ditranolem. Doporučuje se kombinovat „rybí procedury“ s UV zářením – několika odbornými studiemi bylo prokázáno, že UV záření následující po relaxační koupeli s rybkami Garra Rufa umocňuje jejich účinek na pokožku.

Doporučená četnost návštěv

Je individuální. Záleží zda člověk přichází jen za uvolněním a relaxací spojenou s peelingem, nebo s kožním onemocněním. U lupénky se často uvádí, že by se koupele měly opakovat 1x denně, po dobu 1 hodiny a to minimálně 21 dní. Ale i u osob nemocných lupénkou jsou ohlasy individuální a je třeba vyzkoušet délku trvání účinku na vlastní kůži.

Jak se na koupel připravit?

Před koupelí s rybkami je nutné omýt celé tělo pod tekoucí vodou, nejlépe přírodním neparfémovaným mýdlem, aby nedošlo ke kontaminaci nádrže s rybami (mýdlo je v našich sprchách volně k dispozici a ručník, žabky, případně župan doporučujeme vzít si s sebou, v opačném případě vám je za drobný poplatek rádi zapůjčíme). První koupel může být zpočátku trochu nepříjemná, ale spíše psychicky než fyzicky. Jde však pouze o překonání prvních minut nezvyklého pocitu. První chvíle mohou také velmi lechtat. Po těchto prvotních momentech se však většina těch, co vyzkoušeli, shoduje, že jde o velmi příjemnou a účinnou záležitost. Pro úspěch koupelí, zvláště v případě lupénky, je však nutné, aby byly omezovány také provokující faktory. Tedy aby byl dodržován zdravý životní styl (dieta, pravidelný životní rytmus, dostatek spánku, žádný stres, žádný alkohol a cigarety). Z důvodu ochrany zdraví rybek se nesmí po dobu koupelí a cca 2-3 týdny před nimi užívat léky a masti na bázi kortikoidů.